Dodano: 18.05.2023
plyn do dezynfekcji powierzchni

Dobór odpowiedniego środka do dezynfekcji w dużej mierze decyduje o skuteczności całego procesu, dlatego nie powinien być przypadkowy. Większość osób ma problem z wyborem między preparatami zawierającymi alkohol i tymi bez jego dodatku. Które z nich są bardziej efektywne? Czy usunięcie bakterii bez użycia alkoholu jest możliwe? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze preparatu antybakteryjnego? Przeczytaj nasz artykuł, a znajdziesz w nim odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Czy środki dezynfekujące muszą mieć w składzie alkohol?

Nie jest to obowiązkowy składnik i na rynku można znaleźć preparaty antybakteryjne, które go nie zawierają. Producenci środków do dezynfekcji na bieżąco uzupełniają swój asortyment o kolejne, coraz to nowocześniejsze produkty, podążając za zmieniającymi się potrzebami klientów. Z łatwością można więc wybrać taki żel do dezynfekcji rąk czy płyn wirusobójczy do powierzchni, który pod każdym względem będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Czy zawartość alkoholu w preparacie lub brak tej substancji w składzie powinny należeć do najważniejszych kryteriów wyboru w takim przypadku?

Czy dezynfekcja alkoholem jest skuteczna?

Często przyjmuje się, że jest to najskuteczniejsza, najpopularniejsza i najtańsza ze wszystkich metod dezynfekcji. Alkohol powoduje denaturację białek, osłabiając błony komórkowe wirusów i bakterii i czyniąc je nieszkodliwymi. Oddziałuje w ten sposób na zdecydowaną większość drobnoustrojów, bez względu na ich rodzaj, co czyni go bardzo uniwersalnym środkiem dezynfekującym. Spirytus jest też powszechnie dostępny i stosunkowo niedrogi, co również przyczynia się do jego popularności.

Ważne, by alkohol wykorzystywany przy produkcji preparatów antybakteryjnych był wysokoprocentowy (co najmniej 60%). Za optymalne i najbardziej skuteczne uznaje się stężenie na poziomie 70%. Najprostszy preparat tego typu możesz przygotować samodzielnie, wykorzystując w tym celu odpowiednio mocny roztwór spirytusu. Profesjonalny płyn wirusobójczy do powierzchni, który oferuje producent środków do dezynfekcji, ma jednak tę przewagę nad domową mieszanką, że w swoim składzie zawiera substancje dodatkowe, które wpływają na jego zapach, kolor, konsystencję, ale również trwałość i skuteczność działania. Jeśli masz wybór, lepiej zdecydować się więc na gotowe, profesjonalne preparaty.

dezynfekcja rak

Środki dezynfekujące bez alkoholu

Ze względu na wymienione wyżej zalety, alkohol cały czas pozostaje podstawowym składnikiem dezynfekującym w przypadku zdecydowanej większości płynów antybakteryjnych. A co można znaleźć w składzie produktów, które go nie zawierają? Każdy producent środków do dezynfekcji ma własne receptury, jednak do najpopularniejszych substancji antybakteryjnych należą między innymi chlor oraz naturalne olejki z czosnku, oregano czy drzewa herbacianego.

Tego rodzaju preparaty wykorzystuje się na przykład do dezynfekowania delikatnych powierzchni, które pod wpływem alkoholu mogłyby ulec uszkodzeniu. Dotyczy to między innymi naturalnej i sztucznej skóry, gumy czy PCV. W przypadku środków zawierających chlor dobrze jest najpierw przetestować je na niewidocznej części przedmiotu ze względu na jego właściwości żrące i możliwość pojawienia się przebarwień.

Środki na bazie naturalnych olejków bardzo często są natomiast używane jako żel do dezynfekcji rąk w przypadku osób ze skłonnością do alergii i podrażnień, których skóra źle znosi płyny antybakteryjne z alkoholem. Ich działanie jest delikatniejsze. Rzadziej powodują również przesuszenie skóry i reakcje alergiczne.

Wypróbuj środki dezynfekujące PureQueen

Bez względu na to, czy ostatecznie zdecydujesz się na zakup płynów antybakteryjnych na bazie alkoholu, czy też takich, które nie mają go w składzie, pamiętaj o tym, by wybierać wyłącznie produkty renomowanych firm. Pure Queen to godny zaufania producent środków dezynfekujących z bardzo rozbudowaną ofertą. Znajdziesz w niej zarówno praktyczny żel do dezynfekcji rąk w wersji mini idealny do torebki czy plecaka, jak i skuteczny płyn wirusobójczy do powierzchni. Z łatwością dobierzesz produkty, które pod każdym względem będą odpowiadały Twoim potrzebom, mając pewność, że będą skuteczne i wygodne w codziennym użytkowaniu.