Dodano: 04.05.2023
salon fryzjerski

Salon fryzjerski to miejsce, w którym każdego dnia pojawia się wiele różnych osób. Aby zapewnić im pełne bezpieczeństwo oraz komfort podczas zabiegów, którym się poddają, należy zadbać o regularne przeprowadzanie dezynfekcji w tym miejscu. Nawet najbardziej utalentowany fryzjer nie wybroni się, jeśli miejsce, w którym pracuje, nie będzie idealnie czyste. Podpowiadamy, na jakie powierzchnie należy zwrócić szczególną uwagę i których antybakteryjnych płynów dezynfekujących użyć, by zrobić odpowiednio dobre wrażenie na klientach.

Czy dezynfekcja w salonie fryzjerskim jest konieczna?

Pandemia koronawirusa uwrażliwiła wielu ludzi na problem dezynfekowania miejsc publicznych. Wcześniej często nie przywiązywali do tego wagi, a obecnie coraz więcej klientów upewnia się, że w salonach fryzjerskich przestrzegane są surowe normy higieniczne, jeszcze zanim skorzystają z ich usług. Dlatego każdy właściciel salonu, któremu zależy na renomie i bezpieczeństwu osób obsługiwanych przez jego pracowników, powinien o to zadbać. Regularna dezynfekcja pomieszczeń i sterylizacja narzędzi w każdym miejscu, w którym pracują profesjonalni fryzjerzy to absolutna konieczność. Wynika to nie tylko z poczucia odpowiedzialności względem klientów, ale również z obowiązujących w naszym kraju aktów prawnych. To, czy wymagania nakładane na mocy tych przepisów są rzeczywiście respektowane, kontroluje między innymi sanepid.

Obszary dezynfekcji w salonie fryzjerskim

Na które miejsca należy zwrócić uwagę przy sprzątaniu salonu fryzjerskiego? Przede wszystkim na te, z którymi najczęściej mają kontakt klienci. Wykorzystując płyny antybakteryjne, należy każdego dnia dokładnie czyścić poczekalnię i znajdujące się w niej meble oraz stanowiska fryzjerskie ze szczególnym uwzględnieniem myjki, foteli, luster oraz blatów. Nie wolno zapominać także o podłodze. Na bieżąco powinno się usuwać z niej włosy, a po zakończonym dniu pracy umyć całość przy pomocy środka dezynfekującego.

Jeśli w salonie znajduje się ogólnodostępna toaleta, ona również powinna być regularnie dezynfekowana. Koniecznie należy pamiętać również o częstym myciu klamek, których dotyka każda osoba wchodząca do zakładu, nieświadomie pozostawiając na nich mnóstwo drobnoustrojów. Najlepiej wykorzystać w tym celu odpowiednio dobrany antybakteryjny płyn do powierzchni w wygodnej formie sprayu.

dezynfekcja salon fryzjerski

Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi fryzjerskich

Należy pamiętać także o regularnym dezynfekowaniu i sterylizowaniu narzędzi fryzjerskich, takich jak nożyczki, brzytwy, szczotki czy grzebienie. Jako że są to sprzęty wielokrotnego użytku, które mają bezpośredni kontakt ze skórą i włosami klientów i mogą przerwać ciągłość tkanek, trzeba je bardzo starannie czyścić po każdym użyciu, używając do tego specjalistycznych środków dezynfekcyjnych. Jeśli podczas wykonywania zabiegu doszło do przypadkowego uszkodzenia tkanki (skaleczenia), narzędzie należy także obowiązkowo wysterylizować.

Dezynfekcja rąk i powierzchni

Warto pamiętać również o bezpieczeństwie personelu. Każdy fryzjer powinien mieć możliwość pracy w czystym pomieszczeniu oraz dostęp do podstawowych środków dezynfekujących, takich jak płyny antybakteryjne do rąk. Dzięki temu będzie mógł skutecznie zadbać o własne zdrowie, ale również ochronę klientów, których obsługuje. Dotyk dłoni to jeden z najpowszechniejszych sposobów przenoszenia drobnoustrojów.

Dbaj o zdrowie swoje i klientów

Każdy profesjonalny fryzjer poza tym, że dba o wygląd klientów, powinien troszczyć się również o ich zdrowie i bezpieczeństwo. W związku z tym regularna dezynfekcja pomieszczeń, w których pracuje i narzędzi, z których korzysta to jego obowiązek. Aby mieć pewność, że sprzątanie salonu fryzjerskiego będzie skuteczne, należy odpowiednio dobrać preparaty do czyszczenia. Wybierając te, które oferuje producent środków dezynfekujących firma PureQueen, masz gwarancję ich niezawodności. Wszystkie produkty dostępne w asortymencie marki mają potwierdzone działanie biobójcze. Dodatkowym atutem, który wyróżnia jej płyny antybakteryjne do rąk na tle innych podobnych preparatów, jest szeroka gama pięknych zapachów, w których są dostępne. Zamów już dziś i przekonaj się, jak przyjemne może okazać się ich codzienne używanie w swoim salonie.