Dodano: 28.06.2023

Czworonożni przyjaciele w domu zapewniają właścicielom wiele przyjemnych chwil, ale dostarczają również dodatkowych obowiązków. Większość z nich jest związana ze sprzątaniem i utrzymywaniem higieny. Sprawdź, jakich zasad warto przestrzegać, by w pokojach panował porządek, a zdrowie domowników nie było zagrożone. Zastosuj się do naszych wskazówek i ciesz się nieskazitelną czystością w mieszkaniu pomimo obecności czworonoga!

Jak utrzymać porządek w domu z czworonogami?

Wykorzystywane na co dzień metody sprzątania i dezynfekcji należy dostosować do gatunku i rasy zwierzęcia, które posiadasz. W przypadku psów konieczne jest na przykład regularne mycie podłóg, zwłaszcza w przedpokoju. Jeśli chodzi o koty, należy pamiętać przede wszystkim o częstym czyszczeniu kuwety i jej otoczenia. Większość czworonogów zostawia na podłodze i meblach sierść lub włosy, które również należy regularnie usuwać. To szczególnie ważne w okresie linienia i w przypadku zwierząt ras długowłosych, których ślady obecności w domu są szczególnie widoczne.

Ustal zasady czystości w domu

Aby utrzymywanie porządku było łatwiejsze, dobrze jest już w momencie pojawienia się zwierzęcia w domu ustalić zasady, do których będą stosować się wszyscy domownicy. Można na przykład postanowić, że każdy, kto wychodzi z psem na spacer, musi dopilnować, żeby wytrzeć mu łapy, zanim wejdzie do mieszkania. Jeśli w domu mieszka kot, warto wyznaczyć osobę odpowiedzialną za sprzątanie jego kuwety. Jasny podział obowiązków znacznie uprości codzienne porządki.

Kiedy zdecydujesz się na zakup zwierzaka, trzeba włożyć nieco wysiłku również w nauczenie go czystości. Wiele psów już po kilku tygodniach nauki ma wyrobiony nawyk czekania na wyczyszczenie łapek na wycieraczce. Dobrze przeprowadzony trening korzystania z kuwety w przypadku kociaka również zaprocentuje mniejszą ilością wpadek w przyszłości. Czas zainwestowany w naukę tych umiejętności przełoży się na większy porządek w domu, warto więc uzbroić się w cierpliwość.

Czy w domu ze zwierzętami konieczna jest regularna dezynfekcja powierzchni?

Poza regularnym sprzątaniem przy pomocy tradycyjnych środków myjących warto pamiętać o dezynfekcji powierzchni, zwłaszcza jeśli Twoi pupile wychodzą na zewnątrz. Na łapkach mogą przynieść ze spaceru do domu wiele szkodliwych drobnoustrojów. Należy zadbać o usunięcie bakterii i wirusów z podłóg przy pomocy odpowiednio dobranych antybakteryjnych płynów do powierzchni. To szczególnie istotne, jeśli masz w domu małe dzieci, które raczkują albo bawią się na podłodze.

Dezynfekcja powierzchni jest konieczna również w przypadku młodych zwierząt będących w trakcie treningu czystości. Niejednokrotnie zdarzy im się w tym okresie zabrudzić podłogę moczem lub odchodami, których nie da się usunąć przy pomocy zwykłego powierzchownego sprzątania. Niezbędne będą skuteczne środki dezynfekujące, na przykład antybakteryjny płyn do powierzchni, który usunie nie tylko widoczne zabrudzenia, ale również wszystkie chorobotwórcze drobnoustroje. Warto zaopatrzyć się też w preparaty eliminujące przykry zapach moczu, którego często bardzo trudno się pozbyć.

Mycie rąk po głaskaniu zwierząt

Kolejny ważny nawyk, o którym musi pamiętać właściciel zwierzęcia to mycie rąk po każdym głaskaniu pupila. Dorośli zwykle nie mają problemu z przestrzeganiem tej zasady, jednak w przypadku dzieci trzeba będzie często im o tym przypominać. Warto zaopatrzyć się również w praktyczne płyny antybakteryjne do rąk w małych opakowaniach i umieścić je w różnych pomieszczeniach. Dzięki temu po zakończeniu sesji pieszczot z czworonogiem nie trzeba będzie wychodzić do łazienki w celu umycia dłoni.

Zadbaj o czystość i zdrowie z produktami od PureQueen

Jeśli zależy Ci na tym, by produkty do sprzątania, które wybierzesz, były skuteczne, ale również bezpieczne dla wszystkich domowników, zapoznaj się z ofertą PureQuuen. To producent środków dezynfekujących takich jak płyny antybakteryjne rąk w wielu wariantach i preparaty wirusobójcze do powierzchni. Wszystkie produkty wyróżniają się wysoką efektywnością i udokumentowanym dzianiem biobójczym. Korzystając z nich, ułatwisz sobie utrzymywanie czystości w domu, nie poświęcając na to zbyt wiele czasu i wysiłku.