Dodano: 12.07.2023
KWAS HIALURONOWY

Szukasz jak najskuteczniejszego sposobu na odżywienie swojej skóry oraz przywrócenie jej dawnego blasku? W takim razie możesz wybrać produkty na bazie kwasu hialuronowego. To składnik, który jest podstawą w kosmetologii, szczególnie w produkcji kosmetyków odżywczych, nawilżających i ujędrniających skórę. W tym artykule znajdziesz informacje na temat tego, czym jest kwas hiauluronowy, jak działa i w jakich produktach kosmetycznych można go spotkać.

Kwas hialuronowy – kilka faktów na temat tej dobroczynnej substancji

 1. To naturalny składnik skóry, który odpowiada za jej prawidłowe nawilżenie.
 2. Kwas hialuronowy jest stosowany powszechnie w kosmetykach o działaniu nawilżającym i ujędrniającym.
 3. Regularne stosowanie produktów z kwasem hialuoronowym przynosi skórze ukojenie, odświeża ją i powoduje ulgę po nadmiernej ekspozycji na słońce.
 4. Produkty z kwasem hialuronowym są polecane dla osób ze skórą zniszczoną, suchą i przesuszoną.

Czym jest kwas hialuoronowy?

Kwas hialuronowy o oznaczeniu HA, czyli Hyaluronic Acid to popularna substancja chemiczna, która naturalnie występuje w organizmie każdego człowieka. Warto dodać, że największe pokłady tej substancji można znaleźć w mazi stawowej – w tym przypadku chroni przed urazami mechanicznymi chrząstek oraz powoduje, że składniki odżywcze są szybciej dystrybuowane pomiędzy komórkami w organizmie.

Ten związek chemiczny zaliczamy do grupy glikozaminoglikanów, czyli składników macierzy międzykomórkowej, gdzie znajdują się tzw. białka młodości. Warto dodać, że średnio od 25. roku życia ilość kwasu hialuronowego w organizmie drastycznie spada, a wtedy skóra staje się bardziej wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Z tego względu stosowanie produktów kosmetycznych z kwasem hialuronowym okazuje się niezbędne do redukcji zmarszczek i utrzymania skóry w dobrej kondycji przez wiele lat.

Właściwości kwasu hailuronowego – jakie są najważniejsze?

Jeśli chodzi o właściwości tego związku chemicznego, warto wspomnieć przede wszystkim o higroskopijności. Wodne środowisko powoduje, że cząsteczki kwasu zwiększają swoją objętość nawet 1000-krotnie. To oznacza, że produkty kosmetyczne z kwasem hailuronowym działają niczym gąbka, która wiąże cząsteczki wilgoci w skórze.

Ten związek chemiczny jest stałym składnikiem produktów kosmetycznych takich, jak: kremy, sera, maseczki, toniki i balsamy. Co więcej, często wykorzystuje się go w medycynie estetycznej, np. jako koktajl do mezoterapii lub wypełniacz, który umożliwia odbudowywanie tkanek i zwiększanie ich objętości, np. powiększanie ust. Kilka kluczowych właściwości kwasu hialuronowego przedstawiamy poniżej:

 • szybkie ukojenie dla skóry,
 • doskonała ochrona skóry przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych – tworzy naturalny hydrofilm,
 • lepsza sprężystość skóry,
 • maksimum bezpieczeństwa stosowania – kwas hialuronowy to naturalny składnik organizmu, a więc nie powoduje reakcji uczuleniowych.

Powyższe właściwości sprawiają, że kwas HA jest cennym składnikiem produktów, które wykazują działania przeciwstarzeniowe, ochronne oraz nawilżające.

Kosmetologia a zastosowanie kwasu HA – co warto wiedzieć?

Kwas HA to dość łagodna substancja, która nie powoduje efektów ubocznych stosowania. W kosmetologii stosowanie kwasu hialuronowego jest możliwe w kilku formach: wielkocząsteczkowej, średniocząsteczkowej oraz krótkocząsteczkowej. Co to oznacza w praktyce? Otóż te pierwsze utrzymują się bezpośrednio na skórze, powodując zatrzymywanie wody w strukturach tkanek. Średniocząsteczkowe zastosowanie silnie nawilża warstwę roogową skóry i działa wręcz natychmiastowo. Ostatnia forma strukturalna wnika w głębokie warstwy skóry i powoduje długotrwałe nawilżenie.

W kosmetologii kwas HA jest podstawowym składnikiem produktów odżywczych i nawilżających, które są ogólnodostępne w drogeriach i sklepach internetowych.

Kto powinien rozpocząć kurację produktami z kwasem hialuronowym?

Wskazań do stosowania produktów z kwasem HA jest naprawdę wiele. Ten związek chemiczny może być świetnym sposobem na ujędrnienie skóry poprzez stosowanie kwasu HA w maskach odżywczych i innych kosmetykach do pielęgnacji. Produkty z tą substancją są polecane dla osób, które planują działania profilaktyczne w kwestii starzenia się skóry, a także:

 • kobietom w okresie menopauzy,
 • w trakcie lotu samolotem,
 • do pielęgnacji zmęczonych okolic oczu,
 • kobietom, które pracują w klimatyzowanym biurze, co obciąża skórę.

Warto też pomyśleć o stosowaniu kosmetyków z kwasem HA na skórę, która jest mocno eksponowana na oddziaływanie promieni słonecznych, a także na cerę suchą, odwodnioną i zniszczoną.

Efekty działania kwasu hialuronowego – czy warto go aplikować na skórę?

Kosmetyki z tą substancją w składzie są polecane dla osób, które chcą osiągnąć następujące efekty:

 • utrzymanie sprężystości skóry,
 • zwiększenie poziomu ochrony przed promieniami słonecznymi,
 • poprawa ogólnej kondycji skóry,
 • wygładzenie struktury tkanek zewnętrznych,
 • redukcja zmarszczek,
 • przywrócenie blasku i wyrównanie kolorytu,
 • redukcja cieni pod oczami.

Pamiętaj – stosując naturalne kosmetyki odżywcze z kwasem hialuronowym będziesz w stanie utrzymać swoją skórę: świeżą, nawodnioną i wypełnioną przez dłuższy czas.