Dodano: 10.07.2023
cera trądzikowa

W dzisiejszych czasach coraz więcej kobiet w młodym wieku szuka nowych sposobów na walkę z cerą trądzikową. To skóra, na której pojawiają się liczne zmiany, widoczne zaskórniki oraz pryszcze, które rzutują na estetykę twarzy. Jak zatem walczyć ze skórą trądzikową, aby osiągnąć pożądane efekty? Taki typ cery wymaga kompleksowego podejścia do pielęgnacji. Przeczytaj ten krótki poradnik i dowiedz się, jak dbać o swoją cerę trądzikową na co dzień.

Cera trądzikowa – co to znaczy?

Cera trądzikowa może być przejściowa w okresie dojrzewania u kobiet i mężczyzn, a także może pozostać z nami na dłużej już w dorosłym życiu. Rozpoznanie tego typu cery to podstawa, aby móc rozpocząć odpowiednią kurację kosmetyczną w celu zredukowania problemów pojawiających się zmian na skórze.

Skóra trądzikowa to taka, która nazywana jest problematyczną – głównie ze względu na fakt, że powoduje spory dyskomfort na co dzień zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Mianem skóry trądzikowej oznaczamy taką, która jest skłonna do powstawania nieestetycznych niedoskonałości, które wynikają z nadprodukcji sebum i rogowacenia naskórka.

Główne cechy charakterystyczne dla tego typu skóry to:

  • często pojawiające się zmiany o przebiegu zapalnym,
  • przebarwienia,
  • blizny.

Warto dodać, że skóra trądzikowa ma też skłonności do przetłuszczania się. Na szczęście wszelkie niepokojące objawy skóry trądzikowej znikają lub są mocno zredukowane średnio do 25. roku życia.

Jak pielęgnować skórę trądzikową? Poradnik krok po kroku

Kompleksowa pielęgnacja skóry trądzikowej to podstawa, aby pozbyć się nieestetycznych zaskórników, pryszczy i wypieków, które są skutkiem rozprzestrzeniających się stanów zapalnych. Działania pielęgnacyjne na skórze trądzikowej wymagają przede wszystkim:

  • Oczyszczenia.

W tym przypadku kluczowe jest wykorzystanie łagodnych, bezalkoholowych kosmetyków i żeli do mycia twarzy. Warto myć twarz dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Zaleca się także unikać szorowania, które może podrażnić skórę i spowodować wyrzut trądziku.

  • Tonizowania.

Używanie ekologicznych toników jest przydatne w przypadku pielęgnacji skóry trądzikowej. Dzięki temu pozbędziesz się ze skóry resztek brudu, oleju i makijażu, co zatyka pory i potęguje trądzik.

  • Nawilżenia.

To kluczowe, jeśli chodzi o pielęgnację skóry trądzikowej. Po dokładnym oczyszczeniu możesz wykorzystać sera lub kremy nawilżające. Najlepiej używaj produktów beztłuszczowych, aby nie spotęgować pojawiających się zaskórników oraz pryszczy na twarzy. Pamiętaj, że nawilżenie jest bardzo ważne, nawet w przypadku cery trądzikowej.

Pamiętaj, że bardzo ważne jest także regularne peelingowanie skóry trądzikowej. W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu czopów rogowych w ujściach gruczołów łojowych, a także unikniesz ryzyka występowania stanów zapalnych.

Cera trądzikowa a makijaż – czy można go stosować?

Stosowanie ciężkiego makijażu w przypadku skóry problematycznej z trądzikiem nie jest zalecane, gdyż obciąża nadmiernie pory i może blokować ujścia gruczołów łojowych. Niemniej jednak możesz stosować kosmetyki naturalne, które są łatwe do zmywania i nie zawierają w składzie alkoholu. Pamiętaj też, aby regularnie czyścić pędzle i gąbki do makijażu – to źródło bakterii, które może potęgować pojawiający się trądzik.

Sposoby na cerę trądzikową – jak jej zapobiegać?

Podstawą, jeśli chodzi o zapobieganie cerze trądzikowej, jest zmiana sposobu żywienia. Zdrowa i zbilansowana dieta, regularne posiłki i odpowiedni poziom nawodnienia organizmu to szansa na zredukowanie problemu z cerą trądzikową do minimum. Jedząc produkty bogate w witaminy i minerały dostarczysz do organizmu substancji, które pomogą Ci zredukować trądzik i niekorzystne zmiany skórne.

Warto też przemywać skórę naparem z rumianku, który łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Podobnie działa olejek herbaciany, który redukuje namnażanie bakterii, które są odpowiedzialne za zmiany trądzikowe na skórze.

Kluczowe składniki, które wspomagają walkę z cerą trądzikową to:

  • witamina A – odpowiada za normalizację wydzielania łoju ze skóry,
  • witamina D – hamuje rozwój bakterii,
  • biotyna – hamuje wydzielanie sebum,
  • cynk i selen – warto go suplementować w przypadku cery trądzikowej,
  • krzem i siarka – świetnie sprawdzą się w celu złuszczenia naskórka.

Podsumowując: walka z cerą trądzikową na własną rękę jest możliwa, aczkolwiek wymaga stosowania bezpiecznych i naturalnych kosmetyków, regularności działania oraz zmiany trybu życia wraz ze sposobem żywienia. Jeśli takie kroi nie dają zadowalających efektów, a cera trądzikowa dalej jest problematyczna – zalecana jest konsultacja z dermatologiem, celem opracowania odpowiedniej kuracji farmakologicznej.