Dodano: 28.06.2023

Każda placówka, w której przyjmowani są pacjenci, musi spełniać surowe normy higieniczne. Dotyczy to również gabinetów medycznych. Sprawdź, jakich zasad warto przestrzegać przy ich sprzątaniu, by zapewnić bezpieczeństwo i ochronę zdrowia wszystkim osobom, które tam przebywają. Wskazujemy powierzchnie i narzędzia wymagające szczególnej uwagi i podpowiadamy, jakich środków do dezynfekcji najlepiej używać do usuwania drobnoustrojów. Przeczytaj, co zrobić, by gabinet był nieskazitelnie czysty, a korzystanie z niego w pełni komfortowe.

Podstawowe zasady higieny w gabinetach medycznych

Przy sprzątaniu gabinetów medycznych należy przestrzegać kilku prostych reguł. Kluczowe znaczenie dla efektywności całego procesu ma dobór odpowiednich preparatów czyszczących. Niezbędny jest przede wszystkim dobrej jakości płyn wirusobójczy do powierzchni dopuszczony do używania w przychodniach i szpitalach, a także żel antybakteryjny do rąk. Przed zakupem konkretnych preparatów warto zorientować się, czy producent środków do dezynfekcji, które chcesz zamówić, może udokumentować ich działanie biobójcze.

Istotna jest także właściwa częstotliwość wykonywania poszczególnych czynności. Najlepiej przygotować grafik, w którym będą wyszczególnione wszystkie prace, które należy regularnie realizować i daty, w których powinny być przeprowadzone. Ułatwi to szybkie kontrolowanie czystości we wszystkich pomieszczeniach i da pewność, że osoba odpowiedzialna za sprzątanie nie zapomniała o niczym ważnym podczas wykonywania swoich obowiązków.

Dezynfekcja rąk przez personel i pacjentów

Warto zapewnić również możliwość dokładnego oczyszczania dłoni wszystkim osobom przebywającym w gabinecie, zarówno pacjentom, jak i personelowi. W tym celu należy wyposażyć go w ogólnodostępny żel do dezynfekcji rąk i wygodny dozownik łokciowy. Korzystanie z nich zapewni eliminację szkodliwych drobnoustrojów chorobotwórczych z powierzchni dłoni, co ograniczy ryzyko przypadkowej transmisji groźnych chorób. Ponadto pracownicy gabinetu powinni używać jednorazowych rękawiczek i zmieniać je po wizycie każdego pacjenta i dbać o częste mycie rąk wodą z mydłem.

Czyszczenie i dezynfekcja powierzchni oraz pomieszczeń

Należy starannie dbać również o czystość we wszystkich pomieszczeniach i ich regularną dezynfekcję. Dotyczy to zarówno poczekalni i łazienek, jak i gabinetu, w którym przyjmowani są pacjenci. Szczególną uwagę powinno się zwracać na miejsca, które są często dotykane gołymi dłońmi, a więc klamki, uchwyty, włączniki światła, ale również stoły i blaty. Poza zwykłym sprzątaniem, odkurzaniem i ścieraniem kurzu należy pamiętać o stosowaniu specjalistycznych preparatów o działaniu bakterio- i wirusobójczym.

Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi zabiegowych

Dla bezpieczeństwa pacjentów kluczowe znaczenie ma prawidłowo przeprowadzana dezynfekcja i sterylizacja wielorazowych narzędzi zabiegowych. Po każdym użyciu należy je dokładnie wyczyścić przy pomocy specjalistycznego środka antybakteryjnego bądź też wysterylizować je w autoklawie. To szczególnie ważne, jeśli przyrząd miał kontakt z krwią, śliną lub innymi wydzielinami. Wszelkie zaniedbania w tym zakresie mogą mieć bardzo poważne konsekwencje, włącznie z narażeniem zdrowia i życia badanych osób, dlatego nie należy do nich dopuszczać.

Środki do dezynfekcji w gabinecie medycznym

Każdy gabinet medyczny musi być obowiązkowo wyposażony w środki antybakteryjne o różnym przeznaczeniu. Powinien być wśród nich zarówno płyn wirusobójczy do powierzchni, jak i żel do dezynfekcji rąk. Do obowiązków personelu należy codzienne kontrolowanie ich stanu i uzupełnianie ewentualnych braków. Ważne, by preparaty te były dopuszczone do używania w gabinetach medycznych. Przy wyborze konkretnych produktów nigdy nie należy kierować się wyłącznie ich ceną.

Zaufaj bezpiecznym i sprawdzonym środkom dezynfekującym

Aby mieć pewność, że preparaty antybakteryjne, które zamówisz, rzeczywiście będą spełniały swoją funkcję, najlepiej wybierać te pochodzące od renomowanych dystrybutorów. Producent środków do dezynfekcji, firma PureQuuen oferuje je w bardzo szerokim wyborze. Co więcej, każdy produkt dostępny w jej asortymencie ma udokumentowane działanie biobójcze. Dzięki temu z powodzeniem można używać ich w gabinetach medycznych, gdzie wymagana jest szczególnie wysoka skuteczność działania.