Dodano: 07.02.2023
detergent

Aby stosowanie preparatów do czyszczenia i dezynfekcji przynosiło pożądane rezultaty i było bezpieczne, warto zapoznać się z klasyfikacją, którą stosuje każdy producent środków dezynfekujących i detergentów. Dzięki temu łatwiej odróżnisz oba te produkty i zdecydujesz, który z nich lepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice między nimi. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak właściwie wybrać preparat.

Różnice między środkami dezynfekującymi a detergentami

Dwa najczęściej stosowane rodzaje preparatów do sprzątania to detergenty i środki dezynfekujące. Te pierwsze to związki chemiczne wykorzystywane jako substancje czynne w produktach czyszczących. Ze względu na silne działanie, stanowią zagrożenie dla ludzi i powinny być odpowiednio oznakowane. Nie muszą być natomiast certyfikowane jako środki biobójcze. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku antybakteryjnych płynów do rąk i powierzchni. Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami każdy preparat, który ma właściwości dezynfekujące, powinien być zarejestrowany jako biobójczy przez jedną z uprawnionych do tego celu instytucji, do których należy między innymi Światowa Organizacja Zdrowia WHO. Wszyscy legalnie działający producenci środków dezynfekujących muszą uzyskać taki certyfikat, aby produkt mógł być wprowadzony do obrotu.

Środki biobójcze – kiedy zastosować?

W związku ze swoimi właściwościami preparaty biobójcze powinny być stosowane w określonych sytuacjach. Kiedy warto po nie sięgnąć? Zawsze wtedy, gdy zależy Ci na skutecznym usunięciu z dezynfekowanego miejsca wirusów, bakterii i grzybów w bezpieczny sposób. Zwróć uwagę na informacje, które każdy producent środków dezynfekujących umieszcza na opakowaniach właściwych wyrobów. Dowiesz się z nich, w jakich przypadkach stosować dany antybakteryjny płyn do powierzchni, w jaki sposób prawidłowo go używać i jakich zasad przestrzegać, by było to bezpieczne dla Twojego zdrowia.

Również płyny antybakteryjne do rąk stanowią środki biobójcze, jeśli posiadają odpowiedni certyfikat. Należy stosować je wtedy, gdy nie masz możliwości umycia dłoni ciepłą wodą z mydłem, ale także w sytuacjach, gdy chcesz mieć pewność, że drobnoustroje rzeczywiście zostaną usunięte ze skóry. W trosce o kondycję naskórka dobrze jest wybierać produkty, które poza substancjami czynnymi, takimi jak alkohol, zawierają w swoim składzie również dodatkowe związki o działaniu pielęgnacyjnym i nawilżającym.

dezynfekcja

Jak wybrać odpowiedni preparat?

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając produkt do sprzątania? Przede wszystkim na oznaczenia i instrukcje użycia, które umieścił na ich opakowaniu producent. To najbardziej wartościowe i wiarygodne źródło informacji na temat poszczególnych preparatów. Bazując na nim, można łatwo ocenić, czy dany środek sprawdzi się w konkretnym przypadku. To szczególnie ważne wtedy, gdy chcemy wyczyścić przedmiot wykonany z delikatnego, podatnego na uszkodzenia materiału. Również wybierając płyny antybakteryjne do rąk, dobrze jest zachować szczególną ostrożność, ponieważ niektóre z nich mogą podrażniać i wysuszać skórę. Aby tego uniknąć, najlepiej sięgać po takie produkty, które w swoim składzie zawierają panthenol, wyciąg z aloesu albo inne substancje łagodzące.

PureQueen: producent środków biobójczych

W poszukiwaniu skutecznych preparatów biobójczych warto zwrócić uwagę na ofertę producenta środków dezynfekujących PureQueen. To uznana marka z wieloletnim doświadczeniem w branży. Wszystkie płyny antybakteryjne do rąk i powierzchni, które oferuje, wyróżniają się wysoką efektywnością działania. Stosując je, możesz mieć pewność, że rzeczywiście usuwają drobnoustroje i zapewniają skuteczną dezynfekcję. Dodatkowo płyny antybakteryjne do rąk od PureQueen są wzbogacone substancjami o działaniu pielęgnującym i nawilżającym. Możesz regularnie używać ich do dezynfekcji dłoni, bez obawy o stan naskórka. Już 30 sekund wystarczy, by skutecznie pozbyć się chorobotwórczych wirusów i grzybów. Wszystkie produkty antybakteryjne tej marki są zarejestrowane jako biobójcze, co stanowi najlepsze potwierdzenie ich jakości. Zamów i przekonaj się sam, że nie mają sobie równych!