Dodano: 22.03.2023
dezynfekcja rak

Regularna dezynfekcja rąk przy użyciu odpowiednio dobranych preparatów to najprostszy sposób na ograniczenie transmisji drobnoustrojów. Podpowiadamy, w jaki sposób to robić, aby mieć pewność, że drobnoustroje rzeczywiście zostaną usunięte ze skóry. Przeczytaj, które płyny antybakteryjne do rąk są skuteczne i w jaki sposób ich używać, aby deklaracje, które zamieszcza na opakowaniu producent środków do dezynfekcji, faktycznie się sprawdziły.

Dlaczego prawidłowa higiena rąk jest ważna dla zdrowia?

Mycie i dezynfekowanie dłoni to jeden z najważniejszych czynników sprzyjających utrzymaniu higieny w gospodarstwie domowym. Warto pilnować, aby wszyscy domownicy o tym pamiętali. Ręce należy myć ciepłą wodą z mydłem zaraz po powrocie do domu. W ten sposób można usunąć z ich powierzchni bakterie i wirusy, które się na niej nagromadziły. Dobrze jest wyrobić sobie nawyk używania środków dezynfekujących, zwłaszcza, kiedy nie masz możliwości skorzystania z łazienki.

Dotykając różnych przedmiotów w publicznych miejscach, często nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak wiele drobnoustrojów się na nich znajduje. Z dłoni bardzo łatwo przenieść je do nosa, czy ust, a stąd już bardzo krótka droga do zarażenia się różnymi chorobami. Dbanie o higienę rąk pozwala ograniczyć to ryzyko. Usuwa bakterie i wirusy i zapobiega transportowaniu ich w kolejne miejsca.

Kiedy i jak myć ręce?

Chociaż mogłoby się wydawać, że mycie rąk to bardzo prosta czynność, nie wszyscy wykonujemy ją prawidłowo. O czym należy pamiętać, jeśli chcemy, by dłonie były rzeczywiście czyste? Przede wszystkim o właściwej technice. Specjaliści zalecają, aby do mycia używać czystej wody i mydła. Cały zabieg nie powinien trwać krócej niż 30 sekund.

Wiele osób ma wątpliwości również co do tego, jak często należy myć ręce. Odpowiedź jest prosta – im częściej, tym lepiej. Obowiązkowo należy używać mydła po powrocie do domu, czy skorzystaniu z toalety. W ten sposób najłatwiej pozbyć się z nich bakterii i wirusów. Aby ograniczyć ryzyko ich przenoszenia, ręce trzeba myć także przed jedzeniem. Jeśli przebywasz w miejscu publicznym, gdzie nie ma dostępu do ciepłej wody i mydła, możesz skorzystać z płynów antybakteryjnych do rąk, które równie skuteczne usuwają drobnoustroje.

mycie rak

Dezynfekcja i środki do dezynfekowania dłoni

Dobrze dobrane środki dezynfekujące powinny być przede wszystkim skuteczne. Najlepiej, jeśli będą zawierały w swoim składzie alkohol, uznawany za najefektywniejszą substancję antybakteryjną. Niestety, ma on również działanie wysuszające, przez co regularne stosowanie preparatów na jego bazie może negatywnie wpływać na kondycję skóry. Z tego względu najlepiej sięgać po takie płyny antybakteryjne do rąk, których lista składników jest uzupełniona o dodatkowe substancje o działaniu nawilżającym i pielęgnacyjnym, takie jak wyciąg z aloesu czy masło shea. Dzięki temu nawet przy regularnej dezynfekcji dłonie nie będą podrażnione ani przesuszone.

Duże znaczenie ma także sposób dezynfekcji rąk. Zaleca się, by preparat antybakteryjny nanosić na całą ich powierzchnię i odczekać wystarczająco dużo czasu, aby zdążył zadziałać. Bardzo często producent środków do dezynfekcji umieszcza na opakowaniu swoich wyrobów informację o tym, jaki czas jest niezbędny do osiągnięcia najwyższej skuteczności.

Higiena rąk u dzieci: o czym pamiętać?

W przypadku najmłodszych dbanie o higienę rąk jest szczególnie dużym wyzwaniem. Maluchy nie mają jeszcze utrwalonego nawyku regularnego mycia dłoni. Warto więc na każdym kroku im o tym przypominać. Tak jak w przypadku dorosłych, używanie mydła jest konieczne po każdym powrocie do domu, po skorzystaniu z toalety oraz przed posiłkiem.

Skuteczna dezynfekcja rąk z PureQueen

Duże znaczenie dla efektywności dezynfekcji ma dobór odpowiednich preparatów, które będą wykorzystywane w tym celu. Zwróć uwagę na ofertę marki PureQueen. To producent środków do dezynfekcji dostępnych w bardzo szerokim wyborze. Możesz wybierać między dużymi opakowaniami i produktami w wersji mini, które możesz mieć zawsze przy sobie. Wszystkie charakteryzują się wysoką skutecznością działania. W ich składzie poza substancjami dezynfekującymi znajdziesz również dodatki nawilżające i pielęgnujące.