Chorobotwórcze drobnoustroje są obecne zarówno w miejscach publicznych, restauracjach, biurach, jak i w domu. Aby skutecznie ograniczyć ich liczbę, należy pamiętać o właściwej dezynfekcji powierzchni takich jak blaty, stoły lub podłogi. Jak to prawidłowo zrobić? Jakie wirusobójcze i antybakteryjne płyny do powierzchni wybrać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym tekście. Zachęcamy do przeczytania artykułu.
Spis treści
Środek biobójczy a kosmetyk – różnice
Sięgając po wybrane produkty oddziałujące na drobnoustroje, warto wiedzieć, że nie są one sobie równe. Znaleźć można zarówno antybakteryjne płyny do powierzchni w postaci kosmetyku, detergentu, jak i środka biobójczego. Druga grupa artykułów – produkty biobójcze – przed dopuszczeniem do obrotu musi spełnić określone w prawie normy i przejść badania potwierdzające ich skuteczność bakteriobójczą, grzybobójczą, a niektórzy producenci rozszerzają swoje badania o właściwości antywirusowe (np. o skuteczność przeciw koronawirusom). Wirusobójczy płyn do powierzchni musi mieć na opakowaniu wymienione wszystkie substancje czynne zwalczające konkretne drobnoustroje.
Natomiast zwykły kosmetyk nie podlega takim obostrzeniom, dlatego też nigdy nie jesteśmy w stanie stwierdzić jaką ma on skuteczność w dezynfekcji powierzchni. Tego typu produkty nie mają odpowiednich badań potwierdzających skuteczność dezynfekcyjną, dlatego też korzystając z nich nigdy nie będziemy pewni, czy dana powierzchnia została zdezynfekowana.
Jak w sklepie odróżnić produkt biobójczy od kosmetyku i detergentu?
Produkty kosmetyczne i detergenty na swojej etykiecie nie mogą używać wyrazów, które sugerowałyby właściwości dezynfekujące lub wirusobójcze. Nie mogą być używane wyrażenia takie jak np. antybakteryjny, wirusobójczy, „zabija bakterie i wirusy”, dezynfekuje, likwiduje działa bakteriobójczo itp.
Producenci pseudo-środków dezynfekujących stosują grę słowną, aby nie używać w/w wyrażeń, lecz nadal starają się wskazywać na właściwości dezynfekujące, co może wprowadzać konsumenta w błąd.
Najprostszym sposobem sprawdzenia, czy dany produkt jest produktem biobójczym, to znalezienie na etykiecie numeru pozwolenia na obrót środkami biobójczymi. Przykładowy nr pozwolenia dla produktów PureQueen to: nr 8873/22. Numer ten zawsze musi znajdować się na etykiecie produktu biobójczego. W przypadku kosmetyków i detergentów taki numer nie będzie podany.
Jakie substancje wykazują działanie biobójcze?
W zależności od przeznaczenia danego środka biobójczego poszczególne produkty mają nieco inny skład. W przypadku wirusobójczych i antybakteryjnych płynów do powierzchni najczęściej jest to mieszanina alkoholi lub sam etanol o odpowiednim stężeniu (około 70%). Takie nasycenie produktu substancją czynną wystarczy do znacznego obniżenia liczby mikroorganizmów, a nawet zupełnego pozbycia się ich z czyszczonych miejsc. Natomiast samo stosowanie tego rodzaju płynów jest bardzo wygodne, ponieważ nie wymaga spłukiwania czyszczonej powierzchni, a jedynie przetarcia spryskanego miejsca suchą ściereczką.
Który środek dezynfekujący wybrać?
W trakcie poszukiwań sprawdzonego produktu do dezynfekcji kieruj się przede wszystkim tym, czy jest on zarejestrowany jako produkt biobójczy. Godne polecenia wirusobójcze i antybakteryjne płyny do powierzchni efektywnie niszczą chorobotwórcze mikroorganizmy. Mogą być one stosowane w obszarze medycznym, placówkach publicznych ale też w domach. Zaleca się ich stosowanie w celu dezynfekcji różnych powierzchni:
- telefony i tablety,
- karty płatnicze, terminale,
- blaty, szafki kuchenne,
- biurka i stoły,
- łazienki
- i wiele innych.
Istotną cechą tego typu środków jest szybkość działania. Aby oszczędzić czas, trzeba sięgać po takie, które dezynfekują dany obszar w kilka chwil. Zdecydowaną zaletą jest również możliwość stosowania poszczególnych preparatów bez potrzeby użycia wody. Szybko przekonasz się o tym na wyjeździe lub rodzinnej wycieczce. Na koniec warto rozpieścić także swoje zmysły. Wyroby biobójcze z ładnymi zapachami nie tylko zdezynfekują powierzchnię lecz także przyjemnie odświeżą powietrze w danym pomiesczeniu.
Zwróć uwagę na etykietę produktu
Przed wyborem najlepszego środka biobójczego zwrócić uwagę na jego opakowanie.
Produkty biobójcze mają ściśle sprecyzowane wytyczne etykiety. Zapisy na etykiecie podlegają wcześniejszemu sprawdzeniu przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Na takiej etykiecie zapoznamy się:
- z krótkim opisem działa i przeznaczenia produktu,
- sposobem użycia,
- użytą substancją czynną,
- nr pozwolenia,
- nr UFI,
- dane podmiotu odpowiedzialnego,
- datą ważności,
- różnego rodzaju ostrzeżeniami, w zależności od użytych substancji czynnych oraz w przypadku niewłaściwego użycia produktu.
Wybieraj polskie produkty z potwierdzoną skutecznością
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych to instytucja, która zajmuje się dopuszczaniem do obrotu w Polsce między innymi środków dezynfekujących. Dba ona o bezpieczeństwo użytkowników i skuteczność poszczególnych towarów. W sporządzonym rejestrze znajduje się także informacja, gdzie dany preparat jest wytwarzany. Daje to możliwość wyboru polskich, lokalnych wyrobów o sprawdzonym działaniu.
Zaufaj specjalistom
Nasze wieloletnie doświadczenie w produkcji preparatów czyszczących i dezynfekujących przyczynia się do powstawania kolejnych receptur na skuteczne płyny antybakteryjne i wirusobójcze do powierzchni. W sklepie PureeQueen znajdziesz szeroki wybór środków biobójczych, których skład został tak skomponowany, by zadbać o bezpieczeństwo, ale również zadowolenia użytkowników. Stosujemy najwyższej jakości surowce do produkcji naszych wyrobów wirusobójczych w tym używanie wysokiej jakości zapachów perfumeryjnych nie zawierających alergenów.