Dodano: 10.04.2023
weterynarz

Chociaż weterynaria i ludzka medycyna różnią się w wielu kwestiach, są również i takie aspekty, które łączą obie te dziedziny. Mowa tu, chociażby o starannym przestrzeganiu zasad higieny. W obu przypadkach ma ono wpływ na zdrowie pacjentów, efekty leczenia, ale i bezpieczeństwo personelu, który wykonuje zabiegi. Podpowiadamy, jakie procedury należy wdrożyć i jakich środków antybakteryjnych używać, aby mieć pewność, że dezynfekcja będzie skuteczna. Sprawdź, o czym obowiązkowo trzeba pamiętać przy wykonywaniu tego zabiegu.

Czy dezynfekcja w klinice weterynaryjnej jest równie istotna co w przychodni lekarskiej?

Chociaż w klinikach weterynaryjnych leczone są zwierzęta, a nie ludzie, utrzymywanie w nich sterylnej czystości jest niemal równie ważne, jak w przypadku przychodni lekarskich. Psy i koty również mogą być nosicielami groźnych drobnoustrojów, które łatwo przenoszą się na kolejnych pacjentów, a czasem nawet ludzi. Stąd też procedury w zakresie dezynfekcji, których należy przestrzegać w klinikach weterynaryjnych — są bardzo zbliżone do tych stosowanych w placówkach medycznych dla ludzi. Respektowanie ich może znacznie zminimalizować ryzyko przypadkowych zakażeń i przenoszenia chorób między pacjentami podczas wizyty w gabinecie. Zapewni także bezpieczeństwo wszystkim osobom zatrudnionym w danym miejscu, które mają styczność z leczonymi zwierzętami.

Jak wygląda dezynfekcja w gabinecie weterynaryjnym?

W każdej przychodni weterynaryjnej dezynfekcja powinna być przeprowadzana regularnie, zgodnie z przygotowanym grafikiem i obejmować między innymi powierzchnie, których dotykają przebywający w gabinecie pacjenci. Szczególną uwagę należy poświęcić podłodze w poczekalni i sali przyjęć. Starannego czyszczenia wymaga też stół do badań, wszelkie blaty, wagi dla zwierząt i stojaki na sprzęt. Zgodnie z wymogami formalnymi dla klinik weterynaryjnych wszystkie powierzchnie w tego rodzaju miejscach powinny być wykonane z materiałów, które są łatwe do dezynfekcji, odporne na działanie wilgoci i detergentów, co umożliwia ich skuteczne czyszczenie.

Ponadto dezynfekcja powinna obejmować sprzęt wielokrotnego użytku. Narzędzia zwykle poddaje się sterylizacji w specjalistycznym autoklawie, eliminującym drobnoustroje przy pomocy pary, próżni i wysokiego ciśnienia. Należy pilnować tego po każdym użyciu. To jeden z najważniejszych warunków zapewniających bezpieczeństwo pacjentom i zmniejszających ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegach chirurgicznych. Często do oczyszczania całego gabinetu stosuje się też specjalne bakteriobójcze lampy. Są bezpieczne dla ludzi i zwierząt, jednocześnie umożliwiając szybką dezynfekcję nawet dużych pomieszczeń.

dezynfekcja

Higiena i odkażanie rąk

Personel kliniki weterynaryjnej powinien dbać również o własne bezpieczeństwo. Kluczowe znaczenie ma dbanie o higienę rąk. W tym celu każdy gabinet powinien być wyposażony w płyny antybakteryjne do rąk. Osoby pracujące w gabinecie powinny używać go bardzo często, między innymi przed rozpoczęciem każdej wizyty i po jej zakończeniu czy przy każdorazowej zmianie jednorazowych rękawiczek ochronnych.

Środki dezynfekujące w klinice

Nawet najbardziej staranna dezynfekcja nie przyniesie spodziewanych efektów, jeśli środki używane do jej przeprowadzenia nie będą dobrane odpowiednio staranne. Preparaty antybakteryjne powinny pochodzić od sprawdzonych, renomowanych producentów środków dezynfekujących i posiadać certyfikat poświadczający ich działanie biobójcze. Z przyczyn praktycznych w większości klinik stosuje się płyn antybakteryjny do rąk, ponieważ szybko się wchłania i nie utrudnia pracy, nawet w jednorazowych rękawiczkach.

Skuteczna dezynfekcja z PureQueen

W poszukiwaniu skutecznych produktów do dezynfekcji warto zwrócić uwagę na ofertę PureQueen. To producent środków dezynfekujących o bardzo rozbudowanym asortymencie. Obejmuje on między innymi płyny antybakteryjne do rąk oraz preparaty do dezynfekcji powierzchni, niezbędne w weterynarii. Wszystkie wyróżniają się efektywnością potwierdzoną stosownymi certyfikatami. Jeśli chcesz mieć pewność, że klinika weterynaryjna będzie nieskazitelnie czysta i wolna od drobnoustrojów, co przełoży się na bezpieczeństwo jej czworonożnych pacjentów i personelu, który zatrudnia, wybierz produkty od PureQueen.