Dodano: 21.11.2022
dezynfekcja rak

Pojazdy komunikacji publicznej powinny być regularnie dezynfekowane przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych środków, aby zapewniać bezpieczeństwo pasażerom, którzy nimi podróżują. Podpowiadamy, na które miejsca należy zwrócić szczególną uwagę i po jakie metody i preparaty sięgać, by uzyskać najlepsze efekty. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się także, w jaki sposób sam możesz dbać o higienę w środkach transportu publicznego i jakie produkty antybakteryjne warto mieć przy sobie.

Newralgiczne obszary w środkach transportu publicznego

W każdym pojeździe jest kilka miejsc, na które warto zwrócić szczególną uwagę przy myciu i dezynfekcji. Mowa tu, chociażby o poręczach, uchwytach, kasownikach, czy automatach do kupna biletów, które każdego dnia są dotykane przez tysiące pasażerów. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się drobnoustrojów za ich pośrednictwem, należy regularnie je czyścić przy zastosowaniu skutecznych środków antybakteryjnych.

Trzeba pamiętać również o dokładnym czyszczeniu tak niepozornych miejsc, jak szyby. Wydawać by się mogło, że przenoszenie wirusów za ich pośrednictwem jest mało prawdopodobne, jednak nic bardziej mylnego. W związku z tym, że okna znajdują się na wysokości głów pasażerów, to właśnie tam osadzają się cząsteczki śliny, które wydostają się z ich ust np. podczas kichania. Zdarza się też, że zmęczeni podróżujący opierają na szybach głowy, a najmłodsi potrafią je nawet polizać. W związku z tym staranne dezynfekowanie okien powinno być jedną z priorytetowych czynności przy czyszczeniu pojazdów komunikacji publicznej.

Jakie środki są wykorzystywane do odkażania pojazdów?

Preparaty używane do odkażania środków transportu publicznego muszą wykazywać się szczególną skutecznością. Najlepiej, jeśli antybakteryjny płyn do powierzchni będzie posiadał certyfikaty potwierdzające jego właściwości biobójcze. Z drugiej strony produkty te powinny być na tyle łagodne, by nawet przy częstym stosowaniu nie niszczyć materiałów, na które są nanoszone. Ważne też, by nie działały drażniąco na skórę, czy błony śluzowe pasażerów, którzy będą mieli kontakt z dezynfekowanymi powierzchniami.

komunikacja dezynfekcja

Ozonowanie i dezynfekcja

Dla ostatecznego efektu dezynfekcji kluczowe znaczenie ma również metoda, którą jest wykonywany ten zabieg. Poza ręcznym czyszczeniem powierzchni z wykorzystaniem preparatów antybakteryjnych bardzo skutecznym sposobem na usunięcie wirusów, bakterii i innych drobnoustrojów z pojazdu jest ozonowanie. Dzięki wykorzystaniu ozonu do zamgławiania środków komunikacji można zniszczyć zdecydowaną większość z nich, również tych znajdujących się na przykład na tapicerowanych siedzeniach, w przypadku których zastosowanie zwykłych płynów dezynfekujących może okazać się niemożliwe.

Dezynfekcja rąk w środkach transportu publicznego

W trosce o bezpieczeństwo pasażerów w pojazdach komunikacji zbiorowej umożliwia się im również dezynfekcję rąk przy pomocy płynu antybakteryjnego znajdującego się w specjalnych dozownikach. Zwykle umieszcza się je przy wejściu do pojazdu, ale również na dworcach czy przystankach. Warto wyrobić sobie nawyk korzystania z tego rodzaju udogodnień, aby ograniczyć transmisję zarazków na dłoniach. Ponadto dobrze jest też pamiętać, by podczas podróży nie dotykać rękami twarzy.

Noś przy sobie własny płyn do dezynfekcji rąk

Chociaż publiczne dozowniki są coraz popularniejsze, mimo wszystko warto mieć przy sobie własne środki dezynfekujące. Żel antybakteryjny mini od Purequeen zmieści się w każdej torebce, plecaku, a nawet kieszeni. Dobrze jest używać go podczas każdej podróży, aby skutecznie zadbać o higienę swoich dłoni. Dzięki zawartości substancji nawilżających i pielęgnujących, które w swoich produktach wykorzystuje producent środków dezynfekujących PureQueen, nie wywołują podrażnień, ani nie powodują przesuszenia skóry rąk, co bardzo często ma miejsce przy stosowaniu ogólnodostępnych preparatów antybakteryjnych wątpliwej jakości.

Wiesz już, jak wygląda dezynfekcja w środkach transportu publicznego?

Kiedy poznałeś już najważniejsze zasady skutecznego dbania o higienę w pojazdach komunikacji zbiorowej, najwyższy czas, by wcielić je w życie. Zastanów się, czy przy każdej podróży dezynfekujesz dłonie i czy zawsze masz ze sobą odpowiednie preparaty, które możesz w tym celu wykorzystać. Jeśli nie, jak najszybciej zapoznaj się z całym asortymentem PureQueen i wybierz produkty, które najlepiej będą odpowiadały Twoim potrzebom.