Dodano: 25.10.2022
dezynfekcja

Właściwy dobór preparatów do dezynfekcji ma kluczowe znaczenie dla efektywności całego procesu. Zanim zamówisz preparaty do sprzątania, warto przede wszystkim zapoznać się z podstawowymi różnicami między produktem biobójczym a środkiem dezynfekującym. Dzięki temu będziesz w stanie wybierać je bardziej świadomie i stosować je zgodnie z przeznaczeniem dla osiągnięcia optymalnych rezultatów. Sprawdź, co warto wiedzieć o tego rodzaju preparatach przez ich zakupem i który antybakteryjny płyn do powierzchni najlepiej wybrać, aby mieć pewność co do jego skuteczności.

Świadomy wybór produktów dezynfekujących i biobójczych

Każdy producent środków dezynfekujących zapewnia, że to jego preparaty charakteryzują się najwyższą efektywnością. Aby przekonać się, czy rzeczywiście tak jest, najlepiej w pierwszej kolejności sprawdzić, czy dany podmiot posiada zezwolenie na obrót produktami biobójczymi. W praktyce okazuje się, że nie wszystkie firmy wytwarzające preparaty antybakteryjne mogą się nimi pochwalić. Dlaczego takie pozwolenie jest ważne przy wyborze produktów dezynfekujących?

Różnica między kosmetykiem a środkiem biobójczym

Większość preparatów do dezynfekcji i kosmetyków, takich jak żel antybakteryjny mini, rzeczywiście wykazuje działanie eliminujące grzyby, wirusy i bakterie. Jednak wyłącznie środki biobójcze są starannie przebadane pod tym kątem i dopuszczone do dystrybucji na mocy zezwolenia wydanego przez jedną z uprawnionych instytucji certyfikujących, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia. Taki dokument to gwarancja, że działanie preparatu rzeczywiście jest zgodne z deklaracjami producenta, co potwierdzają stosowne badania.

W składzie środków biobójczych musi znajdować się przynajmniej jedna substancja czynna zwalczająca drobnoustroje o udowodnionym działaniu. W przypadku kosmetyków myjących nie ma takich obostrzeń. Ich zadaniem jest bowiem przede wszystkim usuwanie zanieczyszczeń i sebum z powierzchni skóry, ale już niekoniecznie wirusów i bakterii. Na tym polega więc podstawowa różnica między tymi dwoma rodzajami produktów. Przy profesjonalnej dezynfekcji zdecydowanie lepszym wyborem będą preparaty biobójcze.

produkty-biobojcze-chemiczne

Substancje wykazujące działanie biobójcze

O ile pełne składy poszczególnych środków biobójczych mogą znacznie różnić się między sobą, o tyle jako substancje czynne niemal we wszystkich z nich wykorzystywane są dwa rodzaje alkoholi:

  • etylowy,
  • izopropylowy.

Aby dany produkt wykazywał działanie biobójcze, stężenie tych substancji powinno utrzymywać się na poziomie 60-70%. Pozostałe składniki to kwestia indywidualna każdego producenta preparatów dezynfekujących. Bardzo często znajdują się wśród nich dodatki zapachowe, a gdy w grę wchodzi mini żel antybakteryjny do rąk również substancje odpowiadające za nawilżenie skory i przyjemną konsystencję.

Zwróć uwagę na etykietę!

Każdy producent środków dezynfekujących jest zobowiązany do tego, by umieszczać najważniejsze informacje na temat poszczególnych preparatów na ich etykiecie. Wybierając produkty dla swoich potrzeb, koniecznie należy zapoznać się z ich treścią. Poza składem na opakowaniu jest również wzmianka o tym, w jakim stężeniu należy stosować daną substancję, jakie jest jej podstawowe przeznaczenie i w jaki sposób używać jej przy dezynfekcji dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów zabiegu. Szczegółowa dokumentacja preparatów biobójczych zawiera również informacje o tym, jakiego rodzaju wirusy, bakterie i grzyby zwalcza dany środek i po jakim czasie następuje ich całkowita eliminacja.

Produkty biobójcze od PureQueen

Aby mieć pewność co do skuteczności działania konkretnych preparatów, najlepiej wybierać te pochodzące od sprawdzonych firm, cieszących się zaufaniem klientów i renomą na rynku, takich jak PureQuuen. To uznany producent środków dezynfekujących, posiadający pozwolenie na obrót preparatami biobójczymi. W jego asortymencie znajdziesz zarówno antybakteryjny płyn do powierzchni, jak i mini żel do rąk. Wszystkie cechują się wysoką efektywnością działania, również w przypadku koronawirusów, co potwierdza badanie Human coronavirus 229E (ATCC VR 740). Dzięki temu mogą być stosowane nawet w miejscach o podwyższonych wymaganiach higienicznych, takich jak szpitale, czy przychodnie.