Dodano: 05.12.2022
powierzchnia

Planując dezynfekcję pomieszczeń, w których przebywają dzieci i powierzchni, z którymi mają styczność, należy zachować daleko idącą ostrożność. Z jednej strony wskazane jest stosowanie środków antybakteryjnych o maksymalnie skutecznym działaniu, z drugiej trzeba starannie kontrolować ich skład, aby nie stanowił zagrożenia dla zdrowia najmłodszych. Jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzona dezynfekcja w żłobku czy przedszkolu? Przeczytaj nasz artykuł, a nie będziesz mieć wątpliwości, jak zrobić to dobrze.

Dezynfekcja powierzchni – obowiązkowa w domu z dzieckiem

Regularna dezynfekcja powierzchni to obowiązek każdego odpowiedzialnego opiekuna małego dziecka. Maluchy nie mają jeszcze utrwalonych nawyków higienicznych. Poznają świat wszystkimi zmysłami. Dotykają, a nie rzadko również smakują wszystkiego, co je otacza. Nie powinno się hamować tych naturalnych odruchów, aby nie blokować rozwoju najmłodszych, jednak można ograniczyć ryzyko, które się z tym wiąże. Rodzic powinien zadbać, by otoczenie, w którym przebywa jego pociecha, było bezpieczne. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest usunięcie bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów z powierzchni, z którymi mają styczność najmłodsi.

Czym dezynfekować zabawki i ręce dziecka?

Przedmioty, których maluchy dotykają najwięcej i najczęściej to bez wątpienia zabawki i to nimi należałoby się zająć w pierwszej kolejności. Ważne, by antybakteryjny płyn do powierzchni, którego użyjesz do ich dezynfekcji, był bezpieczny dla dziecka, a jednocześnie nie wchodził w reakcje na przykład z plastikiem czy drewnem, co mogłoby grozić trwałym uszkodzeniem zabawki. W przypadku pluszaków dobre rezultaty przynosi wystawianie ich na działanie niskich temperatur. Wystarczy zatem zapakować misia w szczelny woreczek, a następnie umieścić na noc w zamrażarce.

Nie wolno zapominać również o regularnym usuwaniu drobnoustrojów z dłoni najmłodszych. Dziecięce paluszki dotykają wszystkiego, a następnie bardzo często lądują w buzi, dlatego trzeba dbać o ich dezynfekcję. W tym celu najlepiej sięgnąć po płyny antybakteryjne do rąk, które w swoim składzie zawierają dodatkowe składniki nawilżające i łagodzące podrażnienia. Dzięki temu w delikatny i skuteczny sposób oczyszczą skórę dłoni, nie powodując jej przesuszenia.

dezynfekcja

Zwróć uwagę na skład preparatów dezynfekujących

Kluczowym kryterium wyboru preparatów antybakteryjnych używanych w otoczeniu dzieci powinien być ich skład. Każdy producent środków dezynfekujących ma obowiązek umieszczania go na opakowaniu. Czytając listę składników, należy zwrócić uwagę na to, czy nie ma wśród nich substancji drażniących lub alergizujących. Najlepiej, jeśli produkt będzie dopuszczony do kontaktu z żywnością. Na jego korzyść będzie przemawiała również obecność w składzie dodatków, takich jak panthenol, czy wyciąg z aloesu, odpowiedzialnych za działanie pielęgnujące i nawilżające.

Codzienna dezynfekcja w przedszkolach i żłobkach

Dezynfekowanie powierzchni w przedszkolach i żłobkach powinno być przeprowadzone jeszcze staranniej i częściej niż w domach. Ze względu na dużą liczbę dzieci, które pojawiają się w tego rodzaju placówkach każdego dnia, należy dążyć do ograniczenia ryzyka przenoszenia chorób. Należy zadbać o regularne czyszczenie powierzchni, z którymi mają styczność maluchy, a więc klamek, czy poręczy, ale również stolików, krzesełek, czy szafek w szatniach. Zabawki odporne na działanie wody powinny być czyszczone przy zastosowaniu odpowiednio dobranych preparatów, a pluszaki regularnie prane. W wielu przedszkolach i żłobkach stosuje się też ozonowanie, uznawane za jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób.

Zaufaj bezpiecznym środkom dezynfekującym PureQueen

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, poszukujących skutecznych, ale i bezpiecznych dla najmłodszych, producent środków dezynfekujących PureQueen oferuje je w bardzo szerokim asortymencie. Wszystkie wyróżniają się dopracowanym składem, bazującym na sprawdzonych składnikach. W preparatach przeznaczonych do dezynfekcji dłoni znajdziesz również wysoką zawartość substancji nawilżających, dzięki czemu bardzo dobrze pielęgnują delikatną dziecięcą skórę.