Dodano: 20.12.2022
miejsca

Nawet jeśli regularnie sprzątasz cały dom, może okazać się, że są w nim miejsca, którym należałoby poświęcić nieco więcej uwagi. Niektóre pomieszczenia trzeba czyścić dokładniej od innych. Są też takie przedmioty, które są pomijane przy dezynfekcji, a które często stają się siedliskiem bakterii oraz szkodliwych drobnoustrojów. Podpowiadamy, jakie punkty mieszkania należy sprzątać ze szczególną starannością. Sprawdź, czy pamiętasz o nich podczas swoich porządków i czy czyścisz je we właściwy sposób.

Czysty dom = bezpieczny dla zdrowia dom

Utrzymywanie porządku w domu jest ważne nie tylko ze względów czysto estetycznych. Rezygnacja z dezynfekcji albo nieprzeprowadzanie jej z należytą starannością może prowadzić do namnażania się chorobotwórczych drobnoustrojów, groźnych dla zdrowia Twojego i Twojej rodziny. Jeśli nie chcesz narażać bliskich, koniecznie zastosuj się do poniższych wskazówek.

Najbardziej chorobotwórcze miejsca

Które spośród pomieszczeń w domu są największymi skupiskami bakterii i wirusów? Większość osób w pierwszej kolejności wskazuje na łazienkę i jest to bardzo dobry trop. Z oczywistych względów cała armatura powinna być regularnie dezynfekowana przy pomocy antybakteryjnych płynów do powierzchni. Nie wolno zapominać również o myciu podłogi i płytek na ścianach, zwłaszcza w miejscach sąsiadujących z toaletą.

Przy sprzątaniu warto poświęcić nieco więcej uwagi również kuchni. W związku z tym, że przygotowujemy tam jedzenie, należy zadbać o to, by blaty i zlew były wolne od drobnoustrojów. Środek dezynfekujący, którego będziesz używać w tych miejscach, powinien być obowiązkowo dopuszczony do kontaktu z żywnością. Warto sięgać po niego nie tylko przy regularnych porządkach, ale każdorazowo po przygotowywaniu w kuchni surowego mięsa, czy ryb.

Kolejne pomieszczenie, którego nie wolno pomijać przy porządkach to przedpokój. Szczególnie starannie dezynfekujemy klamki i włączniki światła, a więc pierwsze miejsca, których dotykamy po wejściu do domu, jeszcze zanim zdążymy umyć ręce. Wiele osób nie poświęca im większej uwagi, a to spory błąd.

bakterie

Przedmioty, na których jest najwięcej bakterii

Poza regularnym sprzątaniem łazienki, kuchni i przedpokoju warto wyrobić w sobie również nawyk dezynfekcji pojedynczych przedmiotów, które często są siedliskiem bakterii. Mowa tu, chociażby o pilotach, czy telefonach komórkowych. Bardzo często dotykamy je rękami, nie zawsze czystymi. Wiele osób zabiera ze sobą smartfon nawet do toalety, a stąd już krótka droga do nagromadzenia na nim drobnoustrojów. Pamiętaj, że antybakteryjny płyn do powierzchni przeznaczony do dezynfekowania elektroniki powinien być delikatny, tak aby nie uszkodził delikatnych podzespołów. Po umyciu telefonu, czy pilota za każdym razem należy starannie osuszyć całe urządzenie.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia?

W trosce o zdrowie swoje i najbliższych warto zadbać o wdrożenie kilku prostych nawyków. Podstawa to regularne sprzątanie przy użyciu odpowiednio dobranych preparatów. Aby dezynfekcja z ich użyciem była skuteczna, obowiązkowo należy przestrzegać zaleceń, które producent środków dezynfekujących umieszcza na opakowaniach swoich produktów. Szczególnie dużo uwagi należy poświęcić wymienionym wyżej newralgicznym punktom każdego mieszkania, takim jak łazienka, czy kuchnia oraz pojedynczym przedmiotom, na których często gromadzą się drobnoustroje.

Należy pamiętać również o regularnej dezynfekcji dłoni. To za ich pośrednictwem przenosi się większość bakterii. Po wejściu do domu myjemy ręce ciepłą wodą z mydłem. Jeśli nie mamy takiej możliwości, dobrze jest sięgnąć po antybakteryjny płyn do rąk. W sprzedaży dostępne są niewielkie opakowania tego rodzaju produktów, które warto mieć zawsze przy sobie, w torebce, czy plecaku.

Wypróbuj środki dezynfekujące z naszej oferty

Aby uniknąć rozprzestrzeniania się szkodliwych drobnoustrojów i przenoszenia chorób, wybierz skuteczne płyny antybakteryjne do powierzchni i rąk. Firma PureQueen to producent środków dezynfekujących, oferujący doskonałej jakości preparaty o potwierdzonym działaniu biobójczym. Znajdziesz wśród nich produkty o różnym przeznaczeniu. Wszystkie wyróżniają się wysoką skutecznością i starannie dopracowanym składem, łączącym w sobie bezpieczeństwo działania z efektywnością w zwalczaniu drobnoustrojów.