W dzisiejszych czasach płyny do dezynfekcji są stosowane praktycznie wszędzie: w miejscach publicznych, w placówkach medycznych, a nawet w urzędach. To oczywiście pozytywne zjawisko, gdyż przekłada się bezpośrednio na naszą higienę i bezpieczeństwo. Niemniej jednak regularne aplikowanie płynów do dezynfekcji na dłonie może powodować nadmierne wysuszenie skóry, a w efekcie: pękanie, strupki i nieestetyczne blizny. Jak temu zapobiegać? Zobacz skuteczne sposoby i zredukuj przesuszenie skóry na dłoniach.
Dlaczego płyn do dezynfekcji przesusza dłonie?
Płyny do dezynfekcji zazwyczaj mają w składzie wysokie stężenie alkoholu, który jest główną przyczyną wysuszenia skóry. Dodatkowo niewielka ilość gruczołów łojowych na skórze dłoni nie sprzyja ich naturalnemu nawilżeniu. Wskutek częstego aplikowania płynu do dezynfekcji na dłonie można doprowadzić do licznych podrażnień oraz osłabienia warstwy hydrolipidowej, która jest odpowiedzialna za natłuszczenie oraz ochronę dłoni przed urazami.
Suche dłonie – czym skutkuje nadmierne przesuszenie skóry?
Skutki utrzymującej się suchej skóry na dłoniach mogą być wyjątkowo dotkliwe. Standardowe problemy to uczucie swędzenia, pieczenie, zaczerwienienie, mikrouszkodzenia, pęcherzyki ropne, a nawet bolesne podrażnienia, które mogą skutkować też licznymi bliznami.
Niestety taki stan sprzyja też rozwojowi infekcji i uczuciu bólu, a to generuje spory dyskomfort zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jeśli chcesz pozbyć się problematycznego uczucia, musisz wiedzieć, jak pielęgnować dłonie przesuszone w wyniku używania płynów do dezynfekcji oraz innych czynników wpływających na suchość skóry.
Jak uniknąć przesuszenia dłoni w wyniku stosowania płynów do dezynfekcji? Kilka sprawdzonych sposobów
Jest wiele sposobów, które umożliwiają uniknięcia suchości skóry na dłoniach. Przede wszystkim możesz profilaktycznie dbać o odpowiedni poziom nawilżenia dłoni, dzięki czemu nawet częste używanie płynów dezynfekcyjnych nie będzie negatywnie wpływać na stan dłoni. Standardowe preparaty, których warto użyć, aby nie mieć problemu ze skórą na dłoniach to:
- mydła z formułą nawilżającą,
- sera regenerujące i odżywcze,
- kremy nawilżające do rąk,
- olejki i balsamy.
Oczywiście kluczem do uzyskania idealnie nawilżonej oraz odżywionej skóry jest regularna pielęgnacja, właśnie z użyciem bezpiecznych i polecanych kosmetyków. Na co dzień warto rano i wieczorem umyć dłonie pod ciepłą wodą, następnie zaaplikować serum, a koniec krem. Dodatkowo po każdym użyciu żelu antybakteryjnego należy zaaplikować cienką warstwę kremu nawilżającego, który zredukuje uczucie suchości skóry.
Można powiedzieć, że to podstawa pielęgnacji dłoni – nie tylko w okresach zimowych, ale też przez cały rok. Codzienna higiena z użyciem żeli antybakteryjnych na bazie etanolu zawsze powinna być połączona z odpowiednim nawilżeniem. W przeciwnym razie znacznie wzrasta ryzyko pogłębiających się problemów z przesuszonymi dłońmi.
Dobry krem do rąk to niezbędny produkt, który powinien mieć przy sobie każdy mężczyzna oraz kobieta. Niezależnie od pory roku, warunków pogodowych oraz stanu naskórka, zawsze warto regularnie używać kremu. Dzięki temu problem suchości skóry praktycznie nie występuje.
Domowe SPA a dłonie przesuszone płynami dezynfekcyjnymi – czy to skuteczna metoda pielęgnacji?
Doskonałym pomysłem jest zrobienie domowego SPA dla skóry dłoni, chociażby raz w tygodniu. Dzięki temu tkanki stają się odżywione, nawilżone, a uszkodzenia zregenerowane. Regularne wykonywanie zabiegów domowego SPA dla dłoni skutkuje znaczną poprawą ich wyglądu.
Niemniej jednak zawsze kluczem do osiągnięcia zadowalających efektów są wysokiej jakości produkty kosmetyczne zawierające w składzie wysokie stężenia substancji aktywnych. Takie preparaty przyczyniają się do efektywnej poprawy wyglądu skóry dłoni oraz do długotrwałego nawilżenia, nawet w przypadku częstego stosowania płynów antybakteryjnych.