Dodano: 31.08.2023

Masz problem z pękającą skórą na dłoniach i nie wiesz, jak poradzić sobie z tym problemem? W takim razie musisz poznać kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci zredukować uczucie bólu i nieestetyczne pęknięcia skóry, które z czasem mogą przerodzić się w rany. Przejrzyj poniższe porady, a skutecznie pozbędziesz się problemu pękającej skóry na dłoniach.

Dlaczego skóra na dłoniach pęka i robi się szorstka?

Wyróżniamy co najmniej kilka powodów, które generują liczne problemy skórne powiązane z pękaniem, swędzeniem oraz zaczerwienieniem. Częste źródła problemu to:

  • naturalne procesy starzenia się skóry – im jesteśmy starsi, tym większe ryzyko występowania podrażnień oraz zniszczenia tkanek skórnych,
  • brak prawidłowej pielęgnacji skóry dłoni – to częsty błąd wielu osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn,
  • choroby przewlekłe lub genetyczne – typowe kłopoty dermatologiczne, cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, grzybica czy nawet choroby o podłożu alergicznym – te czynniki mogą powodować, że skóra dłoni będzie popękana i szorstka,
  • zbyt częste przebywanie w pomieszczeniach, gdzie jest suche powietrze,
  • narażanie skóry dłoni na oddziaływanie skrajnie niskich i wysokich temperatur,
  • zbyt częsty kontakt skóry dłoni z płynami do dezynfekcji, które wysuszają skórę.

To tylko kilka powodów, które mogą być źródłem problemów skórnych u człowieka. Na szczęście możesz wdrożyć odpowiednie procedury, które pozwolą Ci utrzymać swoje dłonie w nienagannym stanie nawet przez dłuższy czas.

Jak zadbać o pękającą skórę na dłoniach? Poznaj 4 sprawdzone metody

Jeśli masz problem z pękającą skórą dłoni, nie możesz go bagatelizować – po prostu musisz zacząć działać. Najważniejsze jest to, aby wiedzieć, jak pielęgnować swoją skórę, by poprawić realnie jej wygląd i nie doprowadzić do powstawania ran, które mogą przerodzić się w nieestetyczne blizny. Poniżej przedstawiamy 4 skuteczne sposoby, dzięki którym zregenerujesz, zabezpieczysz i nawilżysz skórę na dłoniach.

  1. Noś rękawiczki, nie tylko zimą.

To bardzo ważne, aby zapobiegać nadmiernemu wysuszaniu skóry dłoni. Choć najczęściej ma to miejsce zimą, od czasu do czasu warto założyć też rękawice latem. Nawet jeśli wybierasz się na rower, na siłownie lub planujesz samodzielnie wykonać zabiegi kosmetyczne, np. na włosy – zawsze zakładaj rękawiczki. Mowa tu o rękawicach ochronnych, np. poliestrowych, sportowych oraz zimowych wykonanych z bawełny. Częste noszenie rękawic i ochrona skóry przed powietrzem i niskimi temperaturami to podstawa, aby działania pielęgnacyjne przynosiły zamierzone efekty.

  1. Zawsze sprawdzaj skład kosmetyków do pielęgnacji dłoni.

Wybieraj wyłącznie bezpieczne i sprawdzone kosmetyki do pielęgnacji, nawilżenia i regeneracji skóry dłoni. Te nie powinny zawierać parabenów ani chemicznych ulepszaczy, które mogłyby przyczynić się do wysuszenia skóry. Sera, kremy i mydła do rąk powinny mieć w składniki nawilżające, np. olej arganowy. Dzięki temu popękana skóra zazna ukojenia, będzie wysoce nawilżona i odporna na wysuszanie.

  1. Dbaj o regularną pielęgnację i nawilżenie.

Skrupulatność w przypadku dbałości o skórę dłoni jest bardzo ważna. Musisz tu stosować się do kilku sprawdzonych zasad. Ręce myj zawsze w lekko ciepłej wodzie, używaj bezpiecznego mydła antybakteryjnego z formułą nawilżającą i nigdy nie zapominaj o stosowaniu ser i kremów regenerujących i nawilżających tkanki skóry. W sezonie zimowym staraj się nakładać kremy na dłonie znacznie częściej, gdyż niskie temperatury mocno osuszają i niszczą skórę na dłoniach.

  1. Zadbaj o zdrową i zbilansowaną dietę.

To podstawa w procesie regeneracji popękanej skóry rąk. Wzbogać swoją codzienną dietę o składniki zawierające witaminę A, E, B, cynk i selen, a nawet po kilku tygodniach zauważysz znaczną poprawę stanu skóry na swoich dłoniach.

Pamiętaj, że pękająca skóra na dłoniach to dość bolesny problem, któremu lepiej zapobiegać niż leczyć. Wystarczy, że zaczniesz regularnie pielęgnować swoje dłonie i wykorzystasz profesjonalne kosmetyki nawilżające, a problem popękanej skóry zniknie bezpowrotnie.