Dodano: 31.08.2023

Utrzymanie skóry dłoni oraz płytki paznokci w nienagannym stanie przez wiele lat to nie lada wyzwanie – zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Są jednak skuteczne metody kosmetyczne i kosmetyki, które wspomagają procesy nawilżające i regenerujące uszkodzony naskórek oraz płytkę paznokcia. Chcesz poznać metody, które pomogą Ci utrzymać dłonie i paznokcie w idealnym stanie? W tym poradniku znajdziesz kilka naprawdę skutecznych wskazówek.

Dlaczego warto regularnie dbać o stan skóry dłoni i paznokci?

Jest wiele powodów, dla których warto dbać o stan skóry dłoni oraz płytki paznokcia. To przede wszystkim kwestie estetyki – zadbane dłonie mogą być wizytówką dla każdego człowieka. Dodatkowo, jeśli skóra jest uszkodzona i występują na niej liczne podrażnienia, możemy odczuwać też spory dyskomfort na co dzień. To główne powody, dla których warto zadbać o regularną pielęgnację swoich rąk, dłoni, a także paznokci.

Nawilżona skóra i paznokcie, brak rozdwojonych płytek oraz estetyczny wygląd dłoni to w dzisiejszych czasach standard, szczególnie jeśli Twoja aparycja pełni kluczową rolę w codziennym życiu.

Jak pielęgnować dłonie i paznokcie? Najważniejsze porady, krok po kroku

Zanim przystąpisz do działania, aby naprawić stan swojej skóry na dłoniach oraz paznokci, koniecznie zaopatrz się w sprawdzone kosmetyki nawilżające. Możesz zdecydować się na krem do rąk, sera nawilżające i regenerujące oraz mydła antybakteryjne, które sprawdzają się jako element oczyszczenia przed przystąpieniem do właściwej procedury nawilżającej.

Kilka kroków, które musisz wykonać, aby odżywić swoje dłonie i paznokcie to:

  1. Dokładnie oczyść skórę dłoni i umyj paznokcie – także od wewnętrznej strony.
  2. Usuń przerośnięte skórki wokół paznokci i skróć płytkę, nadając jej jednocześnie odpowiedni kształt.
  3. Wykonaj peeling dłoni – może być cukrowy zrealizowany domowymi sposobami lub profesjonalny, przygotowany przez specjalistów z dziedziny kosmetologii.
  4. Dokładnie osusz dłonie i paznokcie.
  5. Nałóż serum nawilżające na skórę dłoni. Możesz też użyć odżywki na płytkę paznokcia, aby przywrócić jej blask i nieco wzmocnić, zabezpieczając jednocześnie przed nadmierną łamliwością.
  6. Po wchłonięciu się serum możesz zaaplikować krem nawilżający, który będzie dodatkową ochroną i nawilżeniem dla dłoni.

Warto też pamiętać o tym, aby powtarzać proces nawilżenia skóry kremem nawilżającym zawsze wtedy, kiedy czujesz, że skóra dłoni jest nadmiernie przesuszona. To podstawa, aby nie doprowadzić do licznych pęknięć naskórka lub problematycznego rogowacenia.

Jak chronić swoje dłonie i paznokcie na co dzień?

Oprócz kompleksowej pielęgnacji i nawilżenia warto też zastosować kilka sprawdzonych metod ochrony skóry dłoni i paznokci przed uszkodzeniami. Mowa tu przede wszystkim o takich czynnościach, jak: noszenie rękawiczek, częste mycie dłoni oraz unikanie skrajnych temperatur. Możesz też zdecydować się na pełne SPA dla swoich dłoni i paznokci w gabinecie kosmetologicznym. To dobry sposób, aby skutecznie odżywić skórę i przywrócić dłoniom świetny wygląd. Takie zabiegi warto też powtarzać regularnie, aby zmaksymalizować widoczne efekty regeneracji i nawilżenia.

Wbrew pozorom nawet dieta może mocno wpłynąć na to, w jakim stanie będzie skóra Twoich dłoni oraz paznokcie. Zdrowe i zbilansowane żywienie oraz picie dużo wody na co dzień przekłada się na doskonałe nawilżenie komórek skóry i wzmocnienie płytki paznokci, dzięki czemu te nie są łamliwe i podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Jak dopasować kosmetyki do pielęgnacji dłoni i paznokci do swoich potrzeb? Podsumowanie

Zanim zdecydujesz się na konkretny typ kosmetyków regeneracyjnych oraz nawilżających do paznokci i dłoni, koniecznie weź pod uwagę: skład, sposób działania oraz przeciwwskazania do stosowania. Pamiętaj, aby wybierać dla siebie wyłącznie bezpieczne i przetestowane kosmetyki. To gwarancja, że ich regularne stosowanie będzie skuteczne i w 100% bezpieczne, bez ryzyka występowania podrażnień i niepożądanych reakcji.