Dodano: 04.07.2023
cera naczynkowa

Cera naczynkowa to problem, który dotyka najczęściej starszych kobiet, choć zdarza się, że takie problemy skórne dotyczą także młodszych osób. To rodzaj skóry, który charakteryzuje się wysokim poziomem podatności na pękające naczynka krwionośne. Skutkuje to nieestetycznym zaczerwienieniem skóry, szczególnie na policzkach, nosie, brodzie i czole. Chcesz dowiedzieć się więcej, czym jest cera naczynkowa, jak ją pielęgnować i jakie kosmetyki będą w tym celu najlepsze? Sprawdź poniższy poradnik!

Problemy z cerą naczynkową – czym się objawia ten typ skóry?

Cechy charakterystyczne dla skóry naczynkowej to przede wszystkim liczne zaczerwienienia, przebarwienia i widocznie popękane naczynka. Dość słabe unaczynienie skóry powoduje, że naczynka są widoczne przez tkanki i nieco bardziej podatne na oddziaływanie zewnętrznych czynników, np. skrajnie niskich temperatur, zimnego powietrza oraz promieni słonecznych.

Wyróżniki cery naczynkowej to: wrażliwość na uszkodzenia, suchość oraz częsta zmiana kolorytu. Zmiany skórne, które przypominają motyla, obejmują najczęściej okolice nosa, ust i policzków. 

Osoby, które mają problem ze skórą naczynkową, odczuwają częste stany zapalne w obrębie twarzy, pieczenie, kłucie, a nawet świąd. To dość problematyczna cera, którą trzeba kompleksowo pielęgnować, aby zredukować negatywne skutki jej występowania.

Jak dbać o cerę naczynkową i czego unikać? Sprawdź!

Posiadanie skóry naczynkowej jest dość problematyczne, szczególnie jeśli chcesz utrzymać ją w należytym stanie i zredukować uczucie bólu oraz problematyczne przebarwienia. Aby zredukować ryzyko nasilenia się objawów i zaczerwienienia skóry, warto:

  • ograniczyć wszelkie bodźce emocjonalne,
  • zredukować silny stres,
  • unikać spożywania alkoholu i ostrych potraw,
  • zrezygnować z palenia papierosów,
  • nie wystawiać skóry na bezpośrednie oddziaływanie słońca i niekorzystnych czynników atmosferycznych, np. mrozu,
  • odstawić ciężki wysiłek fizyczny na bok,
  • nie stosować kosmetyków na bazie alkoholi.

To kluczowe wskazówki, które pomogą Ci zadbać o lepszy stan skóry naczynkowej. Pamiętaj, że suche powietrze, promieniowanie UV oraz skrajnie niskie temperatury to główne czynniki, które powodują pogłębianie się problemów z takim typem cery.

Warto dodać, że cukier jest zapalnikiem do powstawania czerwono-brunatnych przebarwień na skórze. Jak to możliwe? Otóż takie substancje nasilają procesy glikacji, co niszczy włókna kolagenowe, które są podporą dla naczyń krwionośnych tuż pod tkankami skóry. Spożywanie nadmiernych ilości słodyczy może powodować nasilenie się stanów zapalnych.

Czy można poprawić kondycję skóry naczynkowej domowymi sposobami?

Oczywiście, że tak! Poprawa kondycji skóry naczynkowej domowymi sposobami jest jak najbardziej możliwa. Możesz zredukować obrzęki i zaczerwienienia poprzez wprowadzenie do codzienności zdrowej i zbilansowanej diety. 

Najlepiej wybieraj produkty zawierające witaminę A, która wspomaga regenerację naskórka. Inne witaminy występujące naturalnie w produktach żywnościowych, które świetnie wspomagają utrzymanie lepszego stanu cery naczynkowej to witamina B, C K – utrzymuje naczynia krwionośne w lepszym stanie, wyrównuje koloryt skóry oraz rozjaśnia ją.

Domowa pielęgnacja, mycie oraz unikanie czynników drażniących cerę naczynkową to podstawa. Bardzo ważne jest także spożycie produktów bogatych w kwasy Omega-3 – alternatywnie możesz suplementować ten składnik diety.

Kosmetyki na skórę naczynkową – jakie warto wybrać?

Pielęgnacja, oczyszczanie i wspomaganie procesów regeneracyjnych skóry naczynkowej wymaga stosowania dedykowanych kosmetyków, które świetnie wpływają na poprawę kolorytu oraz redukcję widocznego zaczerwienienia. Substancje zawarte w składzie kosmetyków, które pozytywnie oddziałują na skórę naczynkową to:

  • alantonina,
  • nagietek lekarski,
  • rumianek,
  • dzika róża,
  • miłorząb japoński,
  • wyciąg z kasztanowca,
  • kompleksy witamin A, E i C,
  • d-panthenol,
  • i wiele innych…

Możesz też zastosować produkty kosmetyczne zawierające kwasy: azelainowy, laktobionowy oraz traneksamowy.

Pamiętaj, aby wybierać produkty kosmetyczne o naturalnym składzie. Takie środki pielęgnacyjne nie uczulają i sprawiają, że skóra naczynkowa jest odżywiona i zabezpieczona przed oddziaływaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych i środowiskowych.

Jak dbać o skórę naczynkową? Podsumowanie

Chcesz, aby Twoja skóra naczynkowa była w jak najlepszym stanie? W takim razie unikaj: toników alkoholowych, produktów wysuszających skórę, peelingów i wodoodpornych kosmetyków do makijażu. Co więcej, podczas mycia skóry unikaj osuszania ręcznikiem, ekspozycji na słońce oraz suszenia wysokimi temperaturami z suszarki.

Kluczem do sukcesu w ramach pielęgnacji skóry naczynkowej jest terapia w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Oczywiście regularne stosowanie kosmetyków do skóry naczynkowej jest ważne, aczkolwiek profesjonalne zabiegi przynoszą szybsze i o wiele lepsze efekty. Na skórę naczynkową polecane są przede wszystkim zabiegi: mezoterapii igłowej, peelingi medyczne oraz laseroterapia.